Quantcast
Channel: Słowem Malowane
Viewing all 1263 articles
Browse latest View live

L.J. Shen, Odcień północy.

$
0
0



        Mam słabość do książek z tematyką muzyczną w tle, w dodatku z dobrze wpisującym się w tą tematykę romansem wykreowanym przez autorkę. Odcień Północy (oryg.: Midnight Blue) L.J. Shen zabiera czytelnika w światową trasę koncertową sławnego dwudziestosiedmioletniego muzyka Alexa Winslowa. Towarzyszymy też jego asystentce, osobistej niańce, Indigo Bellamy. Zadaniem Indie jest pomóc utrzymać trzeźwy stan umysłu Alexa przez trzy miesiące trwania trasy. Musi pilnować, aby nie pił alkoholu i nie brał na powrót żadnych używek. Indie ma ściśle współpracować z jego zespołem zarządzającym, ale szybko okazuje się, że będzie to dla niej zbyt trudne, ponieważ Alex trzymany jest z dala od feralnych informacji. Najważniejsza z nich dotyczy byłej dziewczyny Fallon, która zostawiła go dla jego najlepszego niegdyś przyjaciela, nota bene też muzyka.

        Alex nie jest zachwycony zatrudnieniem opiekunki do pilnowania. Sprawa pozbawienia pracy młodej dziewczyny wydaje się prosta, tym bardziej że wcześniejsze próby zatrudnienia kogokolwiek szybko kończyły się niepowodzeniem. Indie ma jednak cel: pomóc swojemu bratu i jego żonie oraz małemu siostrzeńcowi. Rodzina jest dla niej najważniejsza. Mimo egoistycznego zachowania Alexa,nie poddaje się. Niestety serca nie da się oszukać, a Alex powoli znajduje się pod urokiem upartej Indie, która w dodatku staje się jego muzą. Nie wiąże jednak z nią żadnych planów, bowiem pragnie zemsty na dawnym przyjacielu i chce odzyskać Fallon. Indie świadoma jest, że budzące się w niej uczucie do Alexa jest skazane z góry na porażkę.
       Dobrze skonstruowana powieść opowiadająca nie tylko o miłości, ale również o walce z własnymi demonami i przeciwnościami, uzależnieniem i bolesną przeszłością. Alex to samolubny, arogancki, cyniczny, egoistyczny, złamany, samotny wrażliwiec, który dostosował się do wymagań świata muzycznego. Wie, co go tłamsi i wewnętrznie niszczy, ale nie potrafi oderwać się od priorytetów rynku. Indie jest delikatna, uparta i wytrwała. Chciałam jednak, żeby była silniejsza i nie znosiła ze spokojem tak wielu upokorzeń. Potrafi to zrobić, bo to typ wojowniczki. To dwie zagubione dusze, które gdy są razem tworzą niebywałą i namacalną siłę. Ich miłość i przeznaczenie są nieuniknione.
       Odcień północy to powieść wciągająca, momentami zaskakująca w fabule, surowa i romantyczna. Droga wiodąca z mroku do jasności, ze wspaniałym HEA.


L.J. Shen, Odcień północy, wydawnictwo Edipresse Książki, wydanie 2019, tytuł oryg.: Midnight Blue, tłumaczenie: Sylwia Chojnacka, okładka miękka ze skrzydełkami, stron 366.

Niedziela z obrazem.

$
0
0

Johannes Gumpp (born 1626 – active in Florence)
SELF-PORTRAIT WITH MIRROR AND EASEL
Oil on canvas
128 x 98 cm
Signed and dated 1646.
Provenance:
A second, smaller, round version
is in the Uffizi Gallery, Florence
(inv. 1890, no. 1901).



             Austriacki malarz Johannes Gumpp jest pamiętany tylko dzięki dwóm pracom. Są to autoportrety, na których artysta odwraca się plecami do widza. 

               Pierwszy to „Autoportret z lustrem i sztalugą”, datowany jest na 1646 r. i mieści się w galerii Petera Mühlbauera, Schloss Schönburg, Pocking w Niemczech. Drugi to mniejsza i okrągła wersja, która znajduje się w Galerii Uffizi we Florencji. 

              W rzeczywistości jest to potrójny portret. Tam dwukrotnie autor pojawia się frontalnie, w lustrze i na płótnie na sztaludze. Ponadto on sam jest widziany z tyłu, stojąc, trzymając paletę i pędzel, i kończąc swoją pracę. 

            Jako dziwne szczegóły, z prawdopodobnym znaczeniem symbolicznym, po lewej i prawej stronie malarza zagrażają sobie kot i pies. 

           Jeśli odbicie w lustrze i portret na sztalugach stoją odpowiednio do jaźni i ego podmiotu malarskiego (malarza), prawdopodobnie zwierzęta wskazują na instynktowny konflikt wewnątrz samego podmiotu.



Johannes Gump Roberto (1628-1728)
Austrian painter
Self-portrait, 1646
Oil on canvas
885 × 890 mm (34.84 × 35.03 ″)
Signature and date: Johannes Gumpp im 20 Jare 1646(?) - Johannes Gumpp at age 20, 1646




Źródła:

Emily Hawkins, Atlas przygód dinozaurów.

$
0
0

           Po Atlasie przygód zwierząt, w tym samym formacie i podobnym układzie graficznym, pojawia się na rynku wydawniczym Atlas przygód dinozaurów. Książka wielkoformatowa, wciągająca, zawierająca mnóstwo informacji, które stanowią niezwykle cenne informacje nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. 


         Świat dinozaurów, pterozaurów i morskich gadów został zobrazowany dokładnie, ze szczegółami zarówno w imponującej ilustrowanej jak i słownej opowieści. Młody czytelnik poznaje trudne nazwy, wędruje przez epokę mezozoiku i jej okresy, zmieniające się na przestrzeni milionów lat kontynenty, poznaje ich terytorium rozmieszczenia, osiągane rozmiary, sposoby zdobywania żywności, metody wykorzystywane podczas obrony przed przeciwnikiem oraz odbywane dalekie wędrówki. Czytelnik zaznajamia się z roślinożernymi i mięsożernymi dinozaurami, poznaje krainy ich łowów, sposoby poruszania się na lądzie, w powietrzu czy w wodzie. Można cofnąć się w czasie i poznać ponad 30 skonstruowanych opowieści o dinozaurach. 


           Książka posiada ciekawy format, a na jej stronicach zobaczyć można wiele cech środowiskowych i gatunkowych z wyszczególnieniem najważniejszych informacji. Rzucają znane i mniej znane dane na temat wymarłych zwierząt. Zaprezentowane zostały wyniki prowadzonych wykopalisk archeologicznych oraz wysnuwane przez ekspertów hipotezy na temat przystosowania do środowiska. Dowiedzieć się można o odkryciach najstarszych skamieniałości dinozaurów. Lektura staje się przyjemnym wyobrażeniem na temat świata, w którym żyły dinozaury, pterozaury i morskie gady. atutem są niewątpliwie mapy i skrótowe informacje podawane skrupulatne w tabelkach. Na końcu dołączono indeks.



         To bardzo ciekawa propozycja dla młodego czytelnika, które stanowi swoiste kompendium wiedzy. W formie dydaktycznej prowadzone wywody są uporządkowane, jasne i klarowne.


Emily Hawkins, Atlas przygód dinozaurów, wydawnictwo Nasza Księgarnia, wydanie 2019, ilustracje: Lucy Letherland, tytuł oryg.: Atlas of Dinosaur Adventures: Step Into a Prehistoric World, tłumaczenie: Anna Studniarek, okładka twarda, stron 88, format: 272 x 370 mm, wiek: 6-10 lat.

Beata Ostrowicka, O Lence, Antku i planowaniu.

$
0
0


          Kolejna książka opowiadająca o perypetiach Lenki, Antka i ich przyjaciół (Basi, Ady, Krzysia, Julka), która ukazała się w ramach serii „Poczytam ci, mamo”. Tym razem jedna książka stanowi jedną właściwie opowieść, skupiająca się wokół jednego głównego tematu wiodącego, która została podzielona na rozdziały.

         Lenka i Antek planują. Lenka chce być znanym fotografem ptaków i zwiedzać świat. Jej marzeniem jest uwiecznić miejsca, które zobaczy. Zdjęcia można zachować i wklejać do albumu. Postanawia też poświecić czas na zdobywanie wiedzy z geografii. Studiuje globus i przyswaja nazwy rzek, jezior, mórz, gór czy pustyń. Antek z kolei marzy o tym, aby być kosmonautą, toteż zaczął czytać książki dotyczące kosmosu i dbać o kondycję: biega, mimo, że nie cierpi tego robić.


             W opowieści ponownie wracamy do miejsc, które zostały opisane w poprzednich książkach. To te same podwórko, ten sam plac zabaw, ci sami sąsiedzi. To kolejna książeczka, więc dzieci są starsze, a Leonek, któremu nadal towarzyszy Gulgul, już nie jest niemowlakiem.

          Autorka w zrozumiały sposób pokazuje dzieciom, że każdy może osiagnąć wytyczony cel mimo trudności. Trzeba jednak nauczyć się godzić swoje plany z innymi sprawami. Antek, aby zacząć biegać musiał zmienić swoje przyzwyczajenia. Lenka i Antek pogłębiali też samodzielnie wiedzę z interesujących ich działów nauki. Wszystko, co nie dzieje się według planu, Lenka uważa jednak za stratę czasu. Okazuje się, że zbyt wielki natłok zajęć powoduje brak humoru, nagromadzenie negatywnych emocji i osłabienie związków z przyjaciółmi. Jak więc wszystko ze sobą pogodzić?


           Książka polecana dla dzieci rozpoczynających przygodę z czytaniem. Dobra czcionka i jasne, klarowne ilustracje Katarzyny Kołodziej utrzymane w tej samej konwencji, co w poprzednich częściach, oczarują ponownie czytelnika.



Beata Ostrowicka, O Lence, Antku i planowaniu, wydawnictwo Nasza Księgarnia, wydanie 2019, ilustracje: Katarzyna Kołodziej, okładka twarda, stron 96, wiek: 6-10 lat.

Mia Sheridan, Bez żalu.

$
0
0


         Pewnego dnia jedenastoletnia Jessica Creswell, żyjąca w świecie marzeń i fantazji, w opuszczonym wagonie poznaje niewiele starszego Callena Hayesa. Szybko zawiązuje się pomiędzy nimi przyjaźń. Jessica czyta i tłumaczy Callenowi książki z języka francuskiego i pokazuje jak zrozumieć muzykę. Młodzieńcze spotkania trwają zaledwie dwa lata, bowiem pewnego dnia Callen przestaje przychodzić na umówione miejsce.

           Kilka lat później spotykają się w paryskiej kawiarni. Jessica jest kelnerką, a Callen tego dnia odebrał najważniejszą nagrodę rynku muzycznego. Ku jej rozczarowaniu nie poznaje jej, ale jak przystało na playboya, obdarza pocałunkiem.Dopiero kilka miesięcy potem w zamku nad doliną Loary przeznaczenie ponownie łączy Jessicę i Callena. Ona przyjechała tu do pracy, on - odnaleźć muzyczną inspirację.

       Jessica i Callen to dwie fascynujące postacie, zagubione, samotne dusze. Jessica analizując postępowanie ojca wobec matki, nie potrafi zaufać mężczyźnie. Do Callena ciągle wracają słowa wpajane mu w dzieciństwie, spod okowów których nie potrafi się wyzwolić. Jessica jest romantyczką, wierzy w księcia, miłość i wierność. Callen od lat szuka ukojenia trosk w ramionach różnych kobiet, które pozwoliły mu także otworzyć drzwi do kariery. Oboje uczą się jak poskładać zranione przez rodziców dziecięce serca. Callen desperacko pragnie spędzić czas z Jessicą, ale nie chce złamać jej serca.


      Mia Sheridan wie, jak naprawdę napisać powieść piękną, bogatą w emocje i przejmującą, o której myśli się po jej zakończeniu. W fabułę znakomicie wpleciona została historia opowieść dotycząca osoby Joanny d'Arc. Powieść romantyczna, słodka, ze scenerią zamków, muzyki, postaci historycznych i francuskiej wsi. W dodatku w tekście padają mądre słowa. Czuję, że to pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie z twórczością pani Sheridan.




Mia Sheridan, Bez żalu, wydawnictwo Edipresse Książki, wydanie 2019, tytuł oryginalny: More Than Words, tłumaczenie: Grażyna Woźniak, okładka miękka ze skrzydełkami, stron 352.


Mia Sheridan is a New York Times, USA Today, and Wall Street Journal Bestselling author. Her passion is weaving true love stories about people destined to be together. Mia lives in Cincinnati, Ohio with her husband. They have four children here on earth and one in heaven.
 

Charlotte Gordon, Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley.

$
0
0


          Buntowniczki Charlotte Gordon to intymne spojrzenie na życie dwóch niezwykłych kobiet, które bez skrupułów zerwały z obowiązującą konwencją obyczajową w Anglii. Mary Wollstonecraft (1759-1797) i Mary Shelley (1797-1851), matka i córka, prekursorka feminizmu oraz poetka i pisarka. Jedna i druga swoją działalnością wywołała zgorszenie wśród angielskiego społeczeństwa. To książka, która została poświęcona im obu. Ich historie przeplatają się, bowiem przekonania matki można odnaleźć w listach, zapiskach i powieściach córki. Każda z nich będzie chciała odnaleźć drogę wyzwolenia z żelaznego ucisku wyższych sfer. W swoich pracach poruszały niepokojące dla społeczeństwa drażliwe tematy, obie miały dzieci z mężczyznami, którzy nie byli ich mężami, obie walczyły o poprawienie sytuacji kobiet, w końcu obie napisały książki, które miały znaczenie.


      Były blisko spokrewnione, ale właściwie nie miały ze sobą żadnej styczności. Mary Wollstonecraft nosiła córkę pod sercem kilka miesięcy i cieszyła się nią po narodzinach zaledwie dziesięć dni. Zmarła w gorączce popołogowej, a jej córka później będzie obwiniać się o jej śmierć i będzie wierna jej przekonaniom. Po śmierci matki wychowaniem Mary zajmował się jej ojciec, filozof i powieściopisarz William Godwin oraz przyjaciółka rodziny Maria Reveley. Mary miała też siostrzyczkę, nieślubną córkę Wollstonecraft, Fanny. Trzy lata po śmierci żony, Godwin poślubił Mary-Jane Clairmont, kobietę z dwójką dzieci, która podawała się za wdowę (w rzeczywistości Mary – Jane Vial). To zmieniło życie Mary i Fanny ze spokojnego, w bardziej rozkrzyczane, rozhisteryzowane i pełne dramatycznych scen. 

      Obie kobiety były niezależne, inteligentne, niekonwencjonalne, pomysłowe i zaradne. Obie dużo poróżowiały. Charakter ukształtowany przez rodzinę i wychowanie. Mary Wollstonecraft miała szóstkę rodzeństwa, a jej ojciec był alkoholikiem, porywczym i kapryśnym, który znęcał się fizycznie nad rodziną i roztrwonił majątek. Była ambitna, niezadowolona z życia i pragnęła szerszego wykształcenia. Poświęcała się domowym obowiązkom, opiekowała chorą matką i rodzeństwem, choć przeciwna była twierdzeniom, że miejsce kobiet jest w domu. Po raz pierwszy opuściła dom mając 19 lat, aby zostać damą do towarzystwa bogatej wdowy po kupcu w Bath. Potem mieszkała z przyjaciółką Fanny Blood w Walham Green. W 1783 r. wraz z siostrami i Fanny założyły szkołę w Islington, którą po kilku miesiącach przeniosły do Newington Green. Na początku 1785 r. Fanny wyjechała do Lizbony, by wyjść tam za mąż. Gdy okazało się, że śmiertelnie zachorowała, Mary podążyła do niej, aby sprawować nad nią opiekę. Po powrocie zaczęła w końcu pisać. Tak powstały Myśli o wykształceniu córek, opowiadanie zatytułowane Mary, fantazja, książeczkę dla dzieci Prawdziwe historie z prawdziwego życia i przede wszystkim Wołanie o prawa kobiety i Listy napisane podczas krótkiego pobytu w Szwecji, Norwegii i Danii.Z kolei Mary Shelley jako dziewiętnastolatka napisała powieść grozy Frankensteina, a we wszystkich jej pracach widać oddanie walce o prawa kobiet i potępienie niepohamowanej ambicji mężczyzn. Podkreślała wagę niezależności i wykształcenia kobiet. Napisała pięć powieści, pisała książki podróżnicze, redagowała notatki biograficzne do encyklopedii, opowiadania, eseje, tłumaczenia, recenzje i wiersze. 


       Buntowniczki to biografie dwóch kobiet, które czyta się jak powieść. Życie nie oszczędziło ani matce ani córce trudów, cierpienia i rozpaczy. W córce Mary Wollstonecraft i Williama Godwina zakochał się poeta Percy Shelley, najstarszy syn baroneta. Porzucił on ciężarną żonę Harriet, a z siedemnastoletnią Mary uciekł na kontynent. Na świecie pojawiło się pierwsze dziecko, które zmarło, a potem drugie - nieślubny syn William. W 1816 r. Harriet skoczyła z mostu do jeziora Serpentine. W gazecie pisano, że była w zaawansowanej ciąży. Mary dręczyło poczucie winy i zmagała się z depresją. Percy walczył z rodzicami Harriet o odzyskanie swoich dzieci, z czym też wiązał się ślub z Mary Godwin. Podobnych historii na kartach książki jest bardzo wiele. W 1822 r. Percy zginął tragicznie, a Mary wróciła z dziećmi do Anglii. U boku syna - Percy'ego Florence'a spędziła życie. 


      Życie kobiet czytelnik poznaje naprzemiennie. Ta podwójna biografia Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley całkowicie mnie zachwyciła. Obie były utalentowanymi i niezależnymi kobietami, każda z nich przeżyła osobiste dramaty godne powieści Brontë. Znały blisko interesujących ludzi związanych z literaturą romantyczną czy radykalną myślą polityczną z okresu rewolucji francuskiej (Byron, Coleridge, Keats, John i Abigail Adams). Książka jest dobrze udokumentowana pod względem zebranego materiału badawczego, ale daleka jest od relacjonowania jedynie suchych faktów. Przybiera formę raczej dynamicznej opowieści. Znaleźć w niej można przypisy, bibliografię i indeks oraz fotografie. Pojawiła się też analiza literatury stworzona przez bohaterów książki (Wollstonecraft, Godwin, Mary Shelley, Pearcy Shelley, Byron), opis ich znaczenia dla pisarzy i panujących między nimi relacji. W kontekście końca XVIII i pierwszej połowy XIX wieku, książka także bogata jest w informacje.


        To fantastyczna biografia dwóch intelektualistek, o złożonych wyrazistych osobowościach, które w poglądach wyprzedzały czas w jakim przyszło im żyć, ale które popełniały w swoim życiu również i błędy. Błyskotliwie napisana przez Charlotte Gordon i wyśmienicie przetłumaczona przez Paulinę Surniak. Czytelnik niektóre wydarzenia może jednak odczytywać jako te, nacechowane egoizmem, krzywdą drugiego człowieka, brutalną walką z normami społecznymi i tabu swoich czasów w imię własnych przekonań.



Charlotte Gordon, Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley, Wydawnictwo Poznańskie, wydanie 2019, tytuł oryg.: Romantic Outlaws: The Extraordinary Lives of Mary Wollstonecraft and Her Daughter Mary Shelley, tłumaczenie Paulina Surniak, okładka twarda, stron 687.


Niedziela z obrazem.

$
0
0

The Seamstress, 1858 
Charles Baugniet (1814 - 1886), Belgian 
Oil painting 
Place of origin: London (painted) 
Materials and Techniques: Oil on panel 
Credit Line: Bequeathed by Rev. Chauncey Hare Townshend 
Marks and inscriptions: 'C. Baugniet 1858' Signed and dated by the artist, lower left 
Dimensions: Height: 52.1 cm estimate, Width: 39.3 cm estimate 
Museum number: 1564-1869 



           Charles Baugniet  (1814 - 1886), malarz, litograf i akwarelista. Urodził się w Brukseli i uczęszczał do Académie Royale des Beaux-Arts w Brukseli w l. 1827–1829. Współpracował z Louisem Huardem w l. 1835–1842 przy tworzeniu serii portretów belgijskiej Izby Reprezentantów. Louis Huard ukończył tylko 6 portretów, pozostała część są autorstwa Baugnieta. Następnie w 1836 r. powstała seria 30 portretów współczesnych artystów - „Les Artistes Contemporains”. Obejmowały portrety m.in.: Louisa Jéhotte, Louisa Gallaita, Nicaise De Keyser, Jean-Baptiste Madou, Eugène Simonis, Charles-Louis Verboeckhoven, Horace Vernet, Paula Delaroche i Hippolyte Bellangé. Zlecono mu wykonywanie portretów belgijskiej rodziny królewskiej, co doprowadziło do mianowania go malarzem dworskim w 1841 r. W 1843 r. Przeniósł się do Londynu, gdzie został czołowym malarzem portretowym, tworząc portret księcia Alberta w 1851 r. Później często wracał do Londynu. Sportretował m.in.: Charlesa Dickensa i francuskiego kompozytora Hectora Berlioza. Baugniet zaprojektował także pierwszy belgijski znaczek pocztowy (tzw. Typ Epaulettes) wprowadzony do obiegu 1 lipca 1849 r. Znaczek przedstawia Leopolda I Belgii. Zamieszkał w Paryżu w 1860 r. Skoncentrował się na produkcji obrazów i portretów, które pokazywały elegancję Drugiego Cesarstwa Francuskiego. Zmarł w Sèvres w 1886 r.

          Obraz ten, to typowy przykład portretu kobiecego tego malarza z rodzaju „en situation”. Pokazywał kobiety we wnętrzu zaangażowane w wykonywanie codziennych zajęć. Zwykle były to kobiety z warstwy burżuazyjnej. Tutaj przedstawiona została w skromnej sukni krawcowa. Umieszczona w eleganckim wnętrzu dama szyje sukienkę z delikatnej białej satyny, która prawdopodobnie jest suknią ślubną. Bukiet róż na stole i czerwony kolor obrusu są tradycyjnymi symbolami miłości i dziewictwa.

         To nawiązanie do wiktoriańskich obrazów. Malarz był w Londynie do 1843 r. i ten obraz, datowany na 1858, został prawdopodobnie stworzony z myślą o brytyjskiej publiczności.



Źródła:
Wikipedia anglojęzyczna

K.A. Figaro, Prosty układ.

$
0
0


      Prosty układ K.A. Figaro (czytałam prebook) to pierwsza powieść wydana w ramach Lipstick Books w nowym projekcie prowadzonym przez Grupę Wydawniczą Foksal. Niezależnie od tego, czy książkę przeczytałam dzięki wydawnictwu czy dzięki uprzejmości autora, zawsze piszę w zgodzie z własnymi odczuciami. Nie inaczej będzie i tym razem. Nie było mi łatwo pisać tej opinii i jestem  świadoma tego, że w ogóle nie nadaje się na taką, która powinna ukazać się przed premierą.

       Cieszę się, że autorka realizuje swoje marzenia i życzę powodzenia w rozwoju warsztatu pisarskiego. Tymczasem jednak, szumnie zapowiadana powieść (PREMIERA 3 KWIETNIA 2019 r.), mająca ponad 20 tys. odsłon na wottpadzie.com, z punktu mojego widzenia romansoholiczki - rozczarowuje. 

        Pewnego popołudnia w rodzinnym mieście dwudziestodwuletnia Łucja Zarzycka, nazywana przez przyjaciół Łuki i Fibi, w jednym z klubów poznaje dwudziestosiedmioletniego Dymitra. Ten jest bogaty, arogancki, egoistyczny i oczywiście przystojny. Nie potrafi jednak szanować kobiet. Seks traktuje w sposób mechaniczny i instrumentalny, a seks bez zobowiązań to jego życiowe "motto". Nagabywanie Łucji trwa niemal od pierwszej do ostatniej strony. Przypomina mi trochę swego rodzaju stalking. Ona ucieka, on ją goni. Dziewczyna ulega mu, gdy ten ratuje ją z opresji. Szybko jednak okazuje się, że staje się jedną z wielu. Dymitr nie zamierza  zmieniać swojego postępowania. Łucja z kolei przestaje walczyć i opierać się, zatraca się, choć brzydzi się swoim postępowaniem. Wszelkie jej próby wyswobodzenia się spod uroku poznanego mężczyzny nie przynoszą żadnych rezultatów. Poddaje mu się, ulega, sama zaczyna "gonić".

           Nie wiem, czy gdybym wiedziała, że nie jest książka jednotomowa, to czy zdecydowałabym się na wybór. Wszystko wydało się, kiedy dotarłam do otwartego epilogu i słów autorki zapowiadających kolejną cześć. Fabuła pozbawiona jest oryginalności, przewidywalna, prosta, schematyczna. Nie ma tu niespodzianek. Sceny erotyczne opisane niewiarygodnie, przypominają raczej zapis fantazji. Momentami miałam też wrażenie, że autorka zrobiła kompilację z kilku przeczytanych książek. Bohaterowie nie dają się w ogóle lubić. Infantylność ich myślenia i postępowania notorycznie mnie raziła. Nie pamiętam już powieści, kiedy to palenie bohaterki zostało tak mocno wyeksponowane w tekście. Nie mogę też zrozumieć, dlaczego bohaterowie nie zabezpieczają się przy współżyciu. To przecież dorośli ludzie, a bohaterka świadoma jest tabunów kobiet, jakie przewinęły się przez łóżko jej partnera. Rozwiązanie zastosowane przez autorkę jest rodem z romansu historycznego. Nie mogę też zrozumieć do końca jak to możliwe, że Łucji nie przeszkadzał seks w miejscach publicznych (koncert, drzewo, plaża – choć prywatna, piwnica). To nie jest też niedoświadczona kobieta, tak jak insynuuje nam okładka. Niedoświadczona może sugerować, że niewinna, a tak przecież nie wynika z jej przeszłości, a tym bardziej z zachowania. To nie jest też książka "skrząca dzikim erotyzmem". 

      Opowieść poznajemy z punktu widzenia bohaterki, choć są momenty, gdy autorka wplata myśli Dymitra. Pozwala to czytelnikowi nie wystawiać ostatecznej negatywnej oceny postępowania bohatera. Na uwagę zasługują postacie drugoplanowe i ich historie: przyjaciółki Łucji oraz mężczyźni: Albert, Marcin, Igor. Okazuje się jednak, że to zamknięty krąg: wszyscy się znają, łączy ich praca, układy i koneksje, więzy rodzinne lub przeszłość. W dodatku Dymitr i Igor kochają sporty ekstremalne, czego nie omieszkają w swoim czasie proponować Łucji. Powiązani są również rodzice młodych ludzi.

     To nie jest zła książka, bo styl autorki jest płynny i dobry. Tekst wolny jest od lapsusów językowych, choć znaleźć można pełno wyzwisk i wulgaryzmów. Brak jest jednak konsekwencji w opisie. Jak to możliwe, że dopiero po kilku latach Łucja orientuje się, że jej koleżanki są z bogatych rodzin. A czy ona wynajmując kawalerkę w Warszawie (oczywiście płacili rodzice) sama należała do tych biednych?

      Pomysły jednak czytelnikowi podawać w odpowiednich proporcjach, a być może również dzielić.  Powieść kojarzy mi się z jednym wielkim krzykiem: Łucji (uciekającej) i Dymitra (goniącego). Pod względem emocjonalnym nie ma żadnego stopniowania, choć jest wiele „dramatrjoz”. Podkreślone za to zostało, że kobiety często lokują uczucia nie tam gdzie trzeba i naiwnie wierzą w prawdziwą miłość. Innymi słowy autorka pokazuje, jak bardzo można nie szanować siebie. W tym nie ma nic pozytywnego. Kochają „złych” chłopców i wbrew siebie godzą się na poniżenia. Autorka próbuje postawić granicę wytrzymałości bohaterki, ale na ile jej się to uda, dowiedzieć się będzie można w kontynuacji tej historii.

         Nota bene nie rozumiem też, dlaczego w blurbie książkowym opowiedziana została w skrócie ¾ treść książki. Czytelnik traci przyjemność z czytania. To debiut Pani kryjącej się pod pseudonimem K.A. Figaro i początek drogi, która nie zawsze należy do łatwych i przyjemnych. Osobiście życzę Autorce powodzenia, cierpliwości i wewnętrznego spokoju w kreowaniu kolejnych książkowych fabuł.



K.A. Figaro, Prosty układ, wydawnictwo: Lipstick Books, wydanie 2019, t.1, okładka miękka, stron 352. PREMIERA 3 KWIETNIA 2019 R.

Niedziela z obrazem.

$
0
0

A day dream, 1863
Sir Edward John Poynter
51 x 56 cms | 20 x 22 ins
Private collection
Object history: 3 March 2004: anonymous sale at Bonhams, London (auction house), for £39,435
Exhibition history: Royal Academy summer exhibition, Trafalgar Square, 1863
neoklasycyzm







      Sir Edward John Poynter, 1. Baronet, (1836 - 1919), angielski malarz, projektant i rysownik, pełnił funkcję przewodniczącego Akademii Królewskiej. Syn architekta Ambrose'a Poyntera. Urodził się w Paryżu, choć wkrótce rodzice wrócili do Wielkiej Brytanii. Kształcił się w Brighton College i Ipswich School, ale opuścił szkołę wcześniej ze względu na zły stan zdrowia, spędzając zimy na Maderze i Rzymie. 

       W 1853 r. spotkał Fredericka Leightona w Rzymie, który wywarł wielkie wrażenie na 17-letnim Poynterze. Po powrocie do Londynu studiował w Leigh's Academy na Newman Street i Royal Academy Schools, po czym udał się do Paryża, aby studiować w pracowni klasycystycznego malarza Charlesa Gleyre'a, gdzie James McNeill Whistler i George du Maurier byli kolegami. 

      W 1866 r. Poynter poślubił słynną piękność Agnes MacDonald, z którą miał troje dzieci. Jej siostra Georgiana wyszła za mąż za artystę Edwarda Burne-Jonesa; jej siostra Alice była matką pisarza Rudyarda Kiplinga; a jej siostra Louisa była matką trzykrotnego premiera Wielkiej Brytanii Stanleya Baldwina.

       Poynter zajmował wiele oficjalnych stanowisk: był pierwszym profesorem Slade na University College London w l. 1871–1875, dyrektorem National Art Training School w l. 1875–1881 i dyrektorem Galerii Narodowej w l. 1894–1904 (nadzorując otwarcie Tate Gallery). 

     Został członkiem Akademii Królewskiej w 1876 r. W 1896 r., został wybrany na jej przewodniczącego. Otrzymał tytuł szlachecki w tym samym roku i tytuł honorowy na Uniwersytecie w Cambridge w 1898 r. Ogłoszono, że otrzyma baronetię w 1902 r.

       Jego najbardziej znane prace, to Israel in Egypt (1867), Visit of the Queen of Sheba (1871–1875) i King Solomon (1890).


Źródła:
wikipedia


Marcowe.

$
0
0
   
        Marzec upłynął mi pod znakiem domowego remontu. Do połowy kwietnia pewnie nadal tak będzie. Książki zalegają obecnie wszędzie: w dostępnych pokojach na podłodze, w szafie i na szafkach. Z dziećmi bawiłam się w układanie książek kolorami. Nawet był pomysł, aby tak ułożyć książki "po wszystkim", ale nie jestem jego zwolenniczką. Trudno mi sobie wyobrazić romans obok książki stricte historycznej czy dotyczącej sztuki. Na zdjęciach kolory wyglądają interesująco, ale w praktyce wolę właściwy porządek. Lubię zresztą układać np. powieści w serie. Cieszę się na to, że będę je na powrót układać, segregować i dzielić, ale ten czas jeszcze szybko nie nadejdzie. Wbrew wszystkiemu więcej czytałam. Więcej też wydałam pieniędzy na książki (paczki będą dopiero przychodzić). Jedna paczka czeka na odbiór, więc jutro dopiero pojawią się tu zdjęcia jej zawartości.

Biblioteczne.





        Najbardziej z tego wszystkiego podobała mi się książka Jesteś moim teraz. To wspaniała opowieść o sile trwałego uczucia mimo upływających lat, w dodatku mnóstwo w niej dobroci.
         Eloisa James, nota bene wykładowca, pisze romanse historyczne w ciekawym stylu. To połączenie inteligencji i cynicznego humoru. Podziwiam ten styl pisania, bo to rzadka umiejętność. Zakochani do szaleństwa jednak nie stoi na najwyższym poziomie.
           O ile Zamek Beauchamp Hall przeczytałam do połowy z zainteresowaniem (druga już mi się mniej podobała), o tyle Punkt zwrotny Danielle Steel jeszcze mniej. Raczej na tej książce skończę zaznajamianie się z książkami tej autorki. Drażni mnie styl, momentami zbyt infantylne podejście do problemów, opis zdrad, nieudanych związków, pranie brudów etc. Wolę bajkowe zakończenia.   
           Jestem za to zaskoczona trzecią w cyklu Miłość i inne szaleństwa ksiąską Agaty Przybyłek Kto by się spodziewał?. Druga część w ogóle mi się nie podobała. Trzeci tom to kontynuacja losów skłóconych bliźniaczek Patrycji i Elizy. Przemyślana fabula i dobrze przekazana historia z morałem.

***

Zakupy własne:

Nie wiem jak Wy, ale ja przestałam rozróżniać okładki romansów...

***

Od wydawnictw:



Odcień północy i Bez żalu od Edipresse Książki
 Pościg od Zysk i S-ka
dwa tomy Oceanu Odrzuconych od Novae Res


 Zakochana w Tobie od wydawnictwa Dreams ( to II tom w serii Przypadki Sióstr Bradford)
Prosty układ - prebook od wydawnictwa Lipstick (nowy projekt Grupy Wydawniczej Foksal)

***


Z wielką przyjemnością donoszę, że blog patronuje powieści Pani Małgorzaty Garkowskiej "Życie w spadku", która ukaże się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka Wydawnictwo .  

PREMIERA 30.04.2019 r.

Powieść przeczytana,  a rekomendacja napisana.


          Damian i Mark Sorensenowie są podobni jak dwie krople wody. Poza tym braci różni wszystko. Skłóceni w młodości, od lat nie utrzymują ze sobą kontaktu. Damian skutecznie zatarł jakiekolwiek ślady po swoich powiązaniach rodzinnych. Co nie znaczy, że zapomniał, co się kiedyś wydarzyło...
          Dla Marka, dyrektora w banku, najważniejsza jest praca. Coraz mniej czasu poświęca swojej żonie, coraz rzadziej z nią rozmawia. Kiedy Klara odkrywa, że spodziewa się dziecka, zwleka z podzieleniem się tą nowiną z mężem.
        W tym momencie Damian postanawia wrócić do miasta i odegrać się na bracie. Jednak wszystko przebiega zupełnie inaczej, niż sobie zaplanował...


***

Przeczytane powieści i biografia w marcu:

1. Krystyna Mirek, Miłość z błękitnego nieba.
2. Christine Merill, Sekret Emily.
3. Małgorzata Garkowska, Życie w spadku (e-prebook)
4. K.A. Figaro, Prosty układ (prebook)
5. Jacek Galiński, Kółko się pani urwało (prebook)
6. Sabrina Jeffries, Rozkosze namiętności
7. Elle Kennedy, Pościg.
8. L.J. Shen, Odcień północy
9. Mia Sheridan, Bez żalu.
10.Charlotte Godon, Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley.
11. M. Leighton, Jesteś moim teraz.
12. Eloisa James, Zakochani do szaleństwa.
13. Danielle Steel, Zamek Beauchamp Hall.
14. Danielle Steel, Punkt zwrotny. 
15. Agata Przybyłek, Kto by się spodziewał?


 ***

Z pozdrowieniami
B.

Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie zaprasza na spotkanie z ...

$
0
0
Szanowni Państwo,
zapraszamy serdecznie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie na spotkanie z Anną Mieszkowską, autorką książki „Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy”, które odbędzie się 24 kwietnia 2019 r. o godz. 18.00 w budynku przy
ul. Sikorskiego 7 (Oddział Zbiorów Naukowych i Regionalnych).


Anna Mieszkowska – warszawianka, absolwentka wydziału Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (obecnie Akademia Teatralna), współpracuje z Archiwum Emigracji (UMK) w Toruniu, autorka, historyk teatru, dokumentalistka, wieloletni pracownik Polskiej Akademii Nauk - Archiwum w Warszawie. Od wielu lat zbiera dokumentację teatralną dotyczącą działalności polskich artystów poza krajem. Opublikowała m.in.: „Za dawno, za dobrze się znamy. Piosenki Mariana Hemara” (wspólnie z Władą Majewską, 1997); „Artyści emigracyjnej Melpomeny” (1998); „Matka dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej” (2004), wydanie drugie pt.: „Dzieci Ireny Sendlerowej” (2009), wydanie trzecie pt.: „Historia Ireny Sendlerowej” (2018); „Ja, kabareciarz. Marian Hemar od Lwowa do Londynu” (2005); „Była sobie piosenka. Gwiazdy kabaretu i emigracyjnej Melpomeny” (2006); „Jestem Járosy! Zawsze ten sam…” (2008); „Mistrzowie kabaretu. Marian Hemar i Fryderyk Járosy” (2016); „Bodo wśród gwiazd” (2016). Na podstawie jej książki „Matka dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej” powstał film fabularny pt.: „The Courageous Heart of Irena Sendler” (w kinach polskich jako „Dzieci Ireny Sendlerowej”). Jej publikacje można znaleźć w „Pamiętniku Teatralnym” i w „Archiwum Emigracji”. Pisze hasła teatralne dla encyklopedii i słowników (WEP, Słownik biograficzny teatru polskiego, Polski Słownik Biograficzny). Jest częstym gościem w audycjach literacko-muzycznych Polskiego Radia.

Materiały prasowe:
 

Becky Wade, Zakochana w Tobie.

$
0
0


        Przyznam się, że po pierwszej części serii - Wierna Tobie -  czekałam na drugą, a teraz z kolei będę czekać na trzecią. Polubiłam styl Becky Wade i historię jaką nakreśliła w dotychczasowo wydanych powieściach. To pierwsza część wprowadziła czytelnika w losy wszystkich sióstr Bradford, choć dotyczyła głównie Nory. To jednak w tej częsci do małej rodzinnej miejscowości wróciła najstarsza z sióstr, Willow Bradford. Postanawiała odpocząć od zawodowych obowiązków i na parę miesięcy przejąć pod nieobecność rodziców prowadzenie rodzinnego zajazdu i pensjonatu. Zakochana w Tobie została poświęcona jej i Corbinowi Stewartowi.

    Willow i Corbin byli parą przez siedem miesięcy cztery lata temu. Teraz oboje są po trzydziestce. Wiedzieli co to sława i rozpoznawalność, wobec czego starali się chronić prywatność.Willow zyskała publiczny rozgłos jako modelka, a Corbin jako zawodnik amerykańskiego footbolu. Mimo to udało im się utrzymywać związek na odległość przez kilka miesięcy.

    Pewnego dnia Corbin jednak zawiódł zaufanie Willow. Młoda kobieta od dzieciństwa chciała być idealna i prowadzić życie zgodnie z zasadami, aby rodzina i znajomi byli z niej dumni. Owe normy zaczęla łamać będąc w związku z Corbinem. wydawało się jej, że rana jej serca nigdy się nie zabliźni.

    Gdy niespodziewanie Willow i Corbin spotykają się zarówno negatywne jak i pozytywne emocje wracają. Dwunastoletnia Charlotte Dixon, córka ciotecznego brata Corbina, wplątuje jego i Willow w poszukiwania dotyczące zaginionej przed wielu laty jej stryjecznej babki. Dziewczynka przypadkiem znajduje bowiem skrzynkę z zachowanymi wycinkami prasowymi i zdjęciami. Po uzyskanej zgodzie rodziców i babki, Charlotte zawiązuje grupę poszukiwawczą. Willow decydując się pomagać Charlotte wie, że będzie spotykać często Corbina, który zakończywszy karierę sportowca po niefortunnym wypadku, kupił w pobliżu dom. Kobieta rysuje zasady ich współpracy i spotkań, w których zachowany będzie dystans, ale Corbin nie zamierza ich przestrzegać.


        Zarówno Willow jak i Corbin nie mogą zapomnieć uczucia, jakie ich połączyło. Willow nie zamierza jednak ryzykować i postanawia chronić swoje serce. Corbin z kolei dochodzi do wniosku, że powinien zrobić wszystko, aby odzyskać Willow. Mowa jest więc nie tylko o wierze, pokładanej ufności w Bogu i innych wartościach chrześcijańskich, ale mamy także tu motyw przebaczenia i drugiej szansy. Interesujący jest też wątek prywatnego śledztwa dotyczący Charlotte Josephine, która zaginęła w 1977 roku. Tajemnicza historia rodzinna nie przytłacza fabuły książki. Zamiast tego znakomicie uzupełnia istniejącą romantyczna stronę książki..


       Bardzo podoba mi się subtelny styl autorki, który przyciąga czytelnika, nie pozwala się nudzić opisami ani powtórzeniami. Emocje stają się wyczuwalne i rzeczywiste. Historia zarówno Willow i Corbina, jak i zaginionej stryjecznej babki Charlotte są powoli odkrywane. To dobra opowieść mająca swój urok i wewnętrzne piękno.

    W powieści odnaleźć można zarysowane losy trzeciej z sióstr Britte, które stają się wstępem do następnej książki. Powieści można oczywiście czytać jako samodzielne, odrębne książki.

 

Becky Wade, Zakochana w Tobie, wydawnictwo Dreams, wydanie 2019, tytuł oryg.: Falling for You, tłumaczenie: Renata Czernik, cykl: Przypadki sióstr Bradford, t. 2., oryg.: Bradford Sisters Romance #2, oprawa miękka, stron 464.


Cykl:

Przypadki Sióstr Bradford (Bradford Sisters Romance):
0.5. Then Came You.
1. True to You– Polska: Wierna Tobie (2018)
2. Falling for You. - Polska: Zakochana w Tobie (2019)
2.5. Because of You.



Niedziela z obrazem.

$
0
0
Prometeusz, 1636-1637
Peter Paul Rubens (1577-1640)
Oil on panel
     Height: 25.7 cm.; Width: 16.6 cm
Proweniencja: Bequest of María Dionisia Vives y Zires, Duchess of Pastrana, 1889
Muzeum w Prado 




Mitologiczny bohater, Prometeusz, był synem Jowisza. Przeciwstawił się bogom, kradnąc z nich ogień i przekazując go ludziom, aby polepszyć ich życie na Ziemi. Ta historia opowiedziana przez Hezjoda w jego Teogonii jest przedstawiona w szkicu Rubena. Tutaj artysta chwyta moment, gdy uciekając z niebiańskiego Olimpu, Prometeusz spogląda wstecz. Gniew bogów jest podsycany przez promienie słoneczne, które świecą przez chmury. Wyczuwalna jest świadomość nadchodzącej kary. Rubens zrobił ten panel jako szkic do jednego z obrazów do Torre de la Parada (królewski pawilonik myśliwski Filipa IV; znajdował się na obrzeżach Madrytu, na terenie dzisiejszego Fuencarral-El Pardo, w pobliżu Pałacu Królewskiego El Pardo w górach Sierra de Guadarrama. W czasie wojny o sukcesję hiszpańską został ograbiony, a następnie zniszczony w pożarze), który został wykonany przez Jana Cossiersa. To przedstawienie Prometeusza z pochodnią w ręku zgodnie z kanonem mitu greckiego jako złodzieja.
 

Prometeusz, 1636-1638
Znany też jako: Prometeusz niosący ogień, Prometeusz wykradający ogień
Jan Cossiers (1600-1671), Antwerpia
Olej na płótnie
     Height: 182 cm.; Width: 113 cm
Muzeum w Prado
Proweniencja: Royal Collection (Torre de la Parada, El Pardo-Madrid, Pieza primera, 1701, s.n.; Torre de la Parada, Pieza primera, 1747, nº 22, Academia de Bellas Artes de San Fernando, Madrid, Pinturas que posee la Academia, 1796-1805, nº 71; Academia de Bellas Artes de San Fernando, Sala Reservada, 1827, nº 71; Museo Real de pinturas a la muerte de Fernando VII, Madrid, Salon 2º Escuela Flamenca, 1834, nº 280)





Obraz przedstawiający Prometeusza niosącego ogień, opiera się na szkicu Rubensa, a jego autorstwo było przedmiotem debaty w przeszłości. Ana Alicia Suarez z Meadows we flamandzkim departamencie Prado, odnalazła podpis Cossiersa  na pochodni Prometeusza. Jej odkrycie może być pomocne dla badaczy, którzy próbują uporządkować osobowości artystyczne malarzy, pracujących z Rubensem lub dla niego.


Źródła:


Magdalena Knedler, Ocean Odrzuconych.

$
0
0


         Tytuł dylogii Magdaleny Knedler Ocean Odrzuconych od początku kojarzył mi się z „Salonem odrzuconych”, wystawą dzieł odrzuconych przez jury paryskiego salonu i zorganizowaną na polecenie Napoleona III w 1863 r. w Paryżu. Wystawa ta odbyła się 15 dni po oficjalnym salonie w Palais de l'Industrie w Paryżu. Pokazano łącznie 1200 obrazów 380 autorów.   

       Ocean Odrzuconych nawiązuje jednak do zupełnie innych wydarzeń, które wzbudzają emocje i do dziś są pamiętane.Chodzi o statek „St. Louis”, luksusowy liniowiec, który pływał regularnie między Niemcami a Stanami Zjednoczonymi. W sobotę 13 maja 1939 r. z Hamburga wyruszył w kolejny rejs z 930 Żydami i 7 osobami nieżydowskiego pochodzenia na kilku pokładach, uchodźcami, którzy pragnęli wyjechać z Niemiec i szukali schronienia w Ameryce. Podróż życia kosztowała majątek. Na pozwolenie wpłynięcia z pasażerami do USA, statek miał oczekiwać u wybrzeży Kuby. Wszyscy pasażerowie mieli wykupione już zezwolenia na turystyczny pobyt. Kpt. Gustav Schröder poinstruował załogę, aby traktowała Żydów tak jak wszystkich innych pasażerów, toteż podróż niczym nie różniła się od innych. Bezpieczeństwo pasażerów okazało się jednak złudne.

The St. Louis in the port of Hamburg

The St. Louis, carrying more than 900 Jewish refugees, waits in the port of Hamburg. The Cuban government denied the passengers entry. Hamburg, Germany, 1939.
  • US Holocaust Memorial Museum
     Na kilka dni przed ich wypłynięciem, na Kubie zmieniono przepisy emigracyjne, a wszystkie turystyczne zezwolenia na wjazd zostały anulowane. Od teraz obcokrajowcy na terytorium Kuby mogli znaleźć się tylko po uzyskaniu zgody rządu oraz wpłaceniu 500 dolarów. Niemcy pozwolili Żydom wywieźć zaledwie po 10 marek na osobę (4 dolary). Statek stanął na redzie portu w Hawanie wczesnym rankiem 27 maja 1939 r. Kubańskie władze nie pozwoliły uchodźcom zejść na ląd. Pasażerowie zostali uwięzieni na pokładzie, na którym sytuacja stawała się coraz bardziej napięta. Ludzie zaczęli odchodzić od zmysłów i były próby samobójcze. Pasażerowie zaczęli mówić, że znaleźli się na „pływającym okręcie koncentracyjnym”, „statku przeklętych”. W dodatku panował straszliwy upał, temperatura dochodziła do 40 st. C. Ostatecznie na kubańską ziemię udało się zejść jedynie 22 pasażerom, co zawdzięczali osobistej protekcji i łapówkom wpływowych Amerykanów.

Refugees aboard the St. Louis

Refugees aboard the St. Louis wait to hear whether Cuba will grant them entry. Off the coast of Havana, Cuba, June 3, 1939.
  • National Archives and Records Administration, College Park, MD

     W piątek 2 czerwca, ku rozpaczy pasażerów, „St. Louis” opuścił wody terytorialne Kuby. Kpt. Gustav Schröder zamiast do Europy skierował się w stronę pobliskich Stanów Zjednoczonych. U wybrzeży Florydy statek został zatrzymany przez amerykańską Straż Graniczną. Kapitanowi Schröderowi nakazano natychmiast zawrócić. Prezydent Franklin Delano Roosevelt uznał uchodźców za „element niepożądany”. Ostatnią próbę ratowania Żydów podjęto bezskutecznie w Kanadzie. W tej sytuacji kpt. Schröder zawrócił w stronę Niemiec. Dłuższe przebywanie u wybrzeży Ameryki groziło kryzysem humanitarnym, bowiem na statku kończyły się zapasy jedzenia i słodkiej wody. Żydowscy pasażerowie „St. Louis” wpadli w apatię. Droga powrotna była dla nich koszmarem. Ostatecznie żydowskiej organizacji Joint udało się wynegocjować z rządami Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii i Holandii, że Żydzi  znajdujący się na pokładzie „St. Louis" otrzymają schronienie w tych właśnie krajach. Wkrótce okazało się, że życie ocalili jedynie ci, którzy trafili do Wielkiej Brytanii (288). Prawie połowa pozostałych zginęła w hitlerowskich obozach śmierci. W 1993 r. Yad Vashem przyznał zmarłemu w 1957 r. kapitanowi Schröderowi tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

       Tyle tytułem wstępu, który zresztą związany jest z dylogią Magdaleny Knedler. Powieści pisane są w formie dziennika. Czytelnik ma wrażenie, że to pewnego rodzaju retrospekcja. Główna bohaterka w 1947 r., mieszkając już we Wrocławiu, mówi o sobie „żydowska Niemra w polskim komunistycznym kraju”. Daje do przeczytania swoje zapiski dziewiętnastoletniej Miriam, aby poznała i zrozumiała przeszłość i teraźniejszość.


        Pierwszy wpis z dziennika pochodzi z 1915 r. Charlotte Anne Seidemann-Aber ma siedemnaście lat i mieszka przy Operngasse w Wiedniu. Jej ojciec Leopold (Lejba Aber) jest właścicielem trzech salonów jubilerskich, w tym jednego w Warszawie przy placu Zamkowym. Rodzina Aberów pochodziła z warszawskich Nalewek. Dzięki sprytowi i umiejętnościom Leopold dorobił się salonu jubilerskiego w Warszawie. Zachęcony przez Zygmunta Seidemanna poślubił jego córkę i przejął salony jubilerskie także w Wiedniu. Potrafił nie tylko sprzedawać biżuterię, ale ją doskonale projektować. Umiejętności te posiadała również Charlotte, która nie była doceniana przez ojca. W dzieciństwie w tragicznych okolicznościach straciła matkę, toteż wychowywana była przez ciotkę Wilhelminę, która lubiła „nieprzyzwoite” obrazy i namawiała podopieczną do uczestnictwa w towarzyskich spotkaniach. Ciotka feministka, zakochana od lat w mężczyźnie, który poślubił inną.

      O ile Leopold mówił o sobie, że jest Polakiem, o tyle Wilhelmina mówiła, że są Żydami pochodzącymi z nieistniejącego państwa. Charlotte czuła się po prostu Austriaczką. Rodzina obchodziła Boże Narodzenie i Wielkanoc, nie obchodzili szabasu, nie pracowali w niedziele, a w synagodze bywali z racji pogrzebów, ślubów i święta Jan Kippur. Nauczycielem młodziutkiej Charlotte został trzydziestopięcioletni Jens. To on po jej szczęśliwym powrocie z ucieczki, staje się  powiernikiem, przyjacielem, a potem tym jedynym. W tym samym czasie wyjeżdża Leopold, a w domu Aberów pojawia się ranny żołnierz Jaroslav. Lotte roztacza swoją opiekę nad tym aroganckim, oschłym i cynicznym mężczyzną. Zarówno Jens, jak i Jaroslav Masny odegrają niezwykle ważną rolę w życiu Charlotte.  Pojawi się jednak jeszcze jeden mężczyzna, Karol Korzeniowski.


     W wykreowaną fabułę Magdalena Knedler w niezwykle plastyczny sposób wplotła elementy składające się na tło historyczne, społeczne, religijne, narodowościowe, kulturalne. Na kartach powieści znaleźć można nawiązania do wydarzeń historycznych (bitwa pod Ypres, pożar Reichstagu, dekret O ochronie narodu i państwa, transatlantyk St. Louis), polityków (Józef Piłsudski, Engelbert Dollfuss), muzyków (kompozytor Arnold Schönberg, śpiewaczka Anna Krull, śpiewak Jan Kiepura), artystów (Oskar Kokoschka, Egon Schiele, Gustav Klimt), pisarzy (Stefan Zwieg, James Joyce, Egon Erwin Kisch), lekarzy (Zygmunt Freud) czy istniejących instytucji dobroczynnych. Mowa jest o wielkich Rothschildach i Gutmanach. Bohaterka dzieli się uwagami na temat przeczytanych książek (Wojna i PokójTołstoja; Śmierć w Wenecji Manna; Bez dogmatu Sienkiewicza; Człowiek bez właściwości Roberta Musila; Saga rodu Forsyte’ów Johna Galsworthy’ego). Mowa jest o pismach Guido von Lista, muzycznych premierach. Wiele można znaleźć odniesień do felietonów publikowanych w ówczesnej prasie (np. Bolesława Prusa). Gdy mowa jest o biżuterii, znaleźć można nawiązania do Traktatu o sztuce złotniczej Benvenute Celliniego. W dyskusjach dotyczących Żydów zawarte są odniesienia do artykułów Theodora Herzla mówiących o utworzeniu państwa żydowskiego w Palestynie (syjonizm). Mowa jest też o austriackiej projektantce mody Emilie Flöge, która była przyjaciółką Gustava Klimta.

    Autorka pokazała jak młodziutka i niewinna Charlotte pod wpływem zaistniałych wypadków i tragicznych przeżyć mierzy się z życiem. Traci ukochanego, uświadamia sobie miłość do kolejnego mężczyzny, a decyduje się na ślub jeszcze z innym. Rezygnuje z miłości trudnej, być może pełnej bólu i niepewności, ekstazy i zmartwień, a ulega ulotnym marzeniom kontynuowania niespełnionej misji i łatwego, prostego życia. Pobudka z tego letargu zabiera jej lata.


      Emocje w tej książce są stopniowane. Burze w życiu prywatnym Charlotte istnieją, ale o wiele groźniejsze są przemiany, jakie zachodzą w Austrii w latach 30. XX wieku. Wzrost niepokojów i nastrojów antyżydowskich dotyczy również Charlotte.  

     Salon odrzuconych Magdaleny Knedler to dwa tomy fascynującej powieści historycznej, napisanej zgodnie z faktami, z fikcją wspaniale wpisującą się w rzeczywiste tło historyczne, społeczne, religijne, narodowościowe. Książki są dopracowane w szczegółach i wzbudzają emocje. Widać, że autorka zaznajomiła się zarówno z omawianą epoką jak i poruszanymi tematami. Na końcu drugiego tomu dodano spis źródeł. Warto!



Magdalena Knedler, Ocean Odrzuconych, t. 1.: Córka jubilera; t. 2 Klątwa wiecznego tułacza, wydawnictwo Novae Res, wydanie 2019, okładki miękkie, strony: t. 1.: 536; t. 2.




Źródła do fragmentów o "St. Louis":

Lisa Kleypas, Buntowniczka.

$
0
0


      Rhys Winterborne należy do bogatych walijskich przedsiębiorców, który dzięki ambicji i determinacji stał się właścicielem największego domu towarowego w Londynie. Szorstki, pewny siebie, zawsze walczy i dostaje to, czego chce. Wyjątkiem jest piękna lady Helen Ravenel, której nieśmiałe zachowanie Rhys odczytuje błędnie jako pogardę i strach przed nim.

         Rhys pochodzi bowiem z niższych szczebli społecznych, a jego wybranka z arystokratycznych. Gdy zaręczyny zostają zerwane za pośrednictwem Kathleen (patrz tom pierwszy dotyczący właśnie Kathleen i Devona - Nieczuły rozpustnik), korzystając z pierwszej okazji, Helen bez przyzwoitki udaje się do Ryhsa, aby wyjaśnić całe nieporozumienie. Ten nie zamierza już jednak ryzykować i żąda od niej zupełnego poddania się. Helen w pełni świadomie wybiera i w końcu decyduje, w dodatku jest z tego powodu szczęśliwa. Ukojenie tych dwoje zazna dopiero wówczas, gdy będą mogli w końcu zawrzeć związek małżeński.

          Po pierwszej części w cyklu Ravenels nie mogłam doczekać się kontynuacji historii Ryhsa i Helen, być może dlatego, że lubię powieści o pozornie niedopasowanych związkach. Powieść Buntowniczka od początku opiera się głównie na zalotach przedmałżeńskich, a Rhys i Helen nie kryją swoich uczuć wobec siebie. To wydarzenia przeszłości, nad którymi właściwie nie mieli żadnej kontroli, mają wpływ na tworzenie w powieści atmosfery dramatu, tajemnicy i nieporozumień, które potencjalnie mogłyby ich rozdzielić.

      Nie ma tu szybkiej akcji, ale znaleźć można mnóstwo ciepła. Wydaje się jednak, że właściwy potencjał fabuły został zmarnowany przez autorkę. Ryhs przeszedł radykalną zmianę osobowości względem tej, która została zarysowana w części pierwszej cyklu. Wówczas został nakreślony jako szorstki, tajemniczy bohater. Znika to wszystko po paru stronach w części drugiej. Zamiast tego jest ujmująca pewność, uwielbienie dla bohaterki, oczarowanie, tęsknota i pragnienie zjednoczenia. Jedynie raz Rhys potem pokazał swoje męskie ego. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że miękką stronę osobowości Ryhsa zawdzięczamy Helen. Być może to autorka pokazać czytelnikowi - zobacz, jak potrafi zmienić się kochający kobitę mężczyzna, jaki powinien być.

     Nieśmiała Helen postanawia w końcu zerwać z wizerunkiem grzecznej dobrze wychowanej kobiety i odważnie zacząć decydować za siebie. W drugiej części jej osobowość rozkwitła i zachwyca. Oddanie Ryhsa wobec Helen było urocze. Interesujący jest zabieg wtrącania walijskich słów  przez Ryhsa w konwersacjach z Helen.


        Buntowniczka jest oczywiście zabawną, romantyczną, seksowną powieścią pisaną w stylu Lisy Kleypas, ale pisząc szczerze moje oczekiwania wobec drugiej części były większe. Doszłam jednak do wniosku, że autorka ma swój własny pomysł na fabuły w cyklu i byłoby nudno, gdyby wszystkie pisane były w tym samym rytmie. Bardzo ciekawa jestem jednak wykreowanych przez autorkę historii związanych z bliźniaczkami Cassandrą i Pandorą, bratem Devona – Westem czy pojawiającą się w tej części młodą kobietą – dr Gibson.


Lisa Kleypas, Buntowniczka, wydawnictwo Prószyński i S-ka, wydanie 2019, tytuł oryg.: MarryingWinterborne, tłumaczenie: Małgorzata Fabianowska, cykl: Ravenels, t. 2, oprawa miękka, stron 432.


Cykl Ravenels:
1. Cold Hearted- Rake (2015) – Polska (2018) Nieczuły rozpustnik
Kathleen Ravenel + Devona
2. Marring Winerborne (2016) – Polska (2019) Buntowniczka
Lady Helen Ravenel + Rhys Winterborne
3. Devil in Spring. (2017)
Pandora Ravenel + Gabriel, Lord St. Vincent (syn Eve i Sebastiana z cyklu Walleflowers)
4. Hello Stranger (2018)
Dr. Garrett Gibson + Ethan Ransom, były detective for Scotland Yard
5. Devil’s Daugther (2019)
Phoebe, Lady Clare (córka  Sebastiana St. Vincent z Wallflowers) + West Ravenel
6. Chassing Cassandra (planowana na 2020)
Lady Cassandra Ravenel + Tom Severin



Yunte Huang, Nierozłączni. Słynni syjamscy bracia i ich spotkanie z amerykańską historią.

$
0
0




         Nierozłączni Yunte Huanga to biografia braci syjamskich Changa i Enga Bunkerów (1811-1874) połączonych na klatce piersiowej przez pasmo tkanki chrzęstnej i mających wspólną wątrobę. Urodzili się na łodzi rzecznej w Syjamie, a w wieku 17 lat zostali zabrani przez brytyjskiego kupca Roberta Huntera i amerykańskiego kapitana żeglugi morskiej Abla Coffina na Zachód. Występowali jako dziwy natury, a dzięki przedsiębiorczości zdołali się wyzwolić i wyruszyć we własną trasę. Potem postanowili osiąść w Karolinie Północnej, gdzie kupili ziemię i czarnych niewolników. Poślubili dwie białe siostry i mieli 21 dzieci, z których żadne nie miało zdeformowanego ciała, a dwoje było głuchych.


        Autor szczegółowo opisuje życie braci od narodzin do śmierci. Pod względem umysłowym byli zupełnie normalnymi istotami ludzkimi, ale fizyczna anomalia pozostała główną treścią ich życia i tym, z czym musieli się zmagać. Przede wszystkim musieli nauczyć się synchronizować swoje ciała w takich czynnościach jak chodzenie, pływanie, wiosłowanie czy łowienie ryb. W 1819 r. w wyniku epidemii cholery zmarł ojciec bliźniaków i pięcioro rodzeństwa. Przy życiu pozostali tylko matka, starszy brat Noy, siostra i bliźnięta. Kolejna zmiana pojawiła się, gdy Robert Hunter przekonał ich do planów objazdów na pokazy do Europy i Ameryki. Matkę kusiły pieniądze, ale na początku nie zgodził się król Syjamu. Mimo to Hunter nie ustawał w staraniach, a bliźniacy mieli w tym czasie możliwość odbyć audiencję na dworze. 1 kwietnia 1829 r. w dniu wyjazdu podpisali kontrakt, w którym zgodzili się bez przymusu odbyć podróż. Umowa odnaleziona dopiero w 1977 r. zakładała, że mieli powrócić do Syjamu w ciągu pięciu lat, a co miesiąc miało im być wypłacane 10 dolarów hiszpańskich. Po 138 dniach statek zawitał do portu w Bostonie, a bracia nigdy już nie mieli ujrzeć Syjamu.


         Rozpoczął się dla nich zupełnie inny etap życia, bowiem jeszcze w trakcie podróży pobierali nauki języka angielskiego i gier. Z czasem Chang i Eng zaczęli rozumieć, że są wyzyskiwani i podjęli udaną próbę wyrwania się z więzów wraz z ukończeniem 21 lat.  Mając po 28 lat osiedli 30 kilometrów od  Wilkesboro w Karolinie Północnej, w Traphill. Przyjęli nazwisko Bunkier, a w 1843 r. poślubili dwie siostry: Sarah i Adelaide Yates i wywołali skandal nie tylko obyczajowy, rozpoczynając normalne życie małżeńskie. Zastanawiające było jak prowadzili życie seksualne pod względem fizycznym i logistycznym, które poddawano spekulacjom nawet w prasie. Inną sensacją stało się posiadanie przez nich niewolników. Oprócz tego wspierali Wigów i stali się żarliwymi zwolennikami Konfederacji, wysyłając dwóch swoich synów do walki w wojnie domowej. W wyniku wojennego bankructwa jeszcze raz musieli pokazywać się za pieniądze w l. 70. XIX wieku. Zmarli tego samego dnia w 1874 roku nie osiągając 63 lat.


Rodzina Changa i Enga. Zdjęcie z 1865 r.

       Biorąc udział w pokazach stawali się dziwadłami, monstrami, rzadkościami, cudakami, dziwnymi ludźmi, pomyłkami natury, dziwami. Autor przedstawia lekarzy, którzy zajęli się badaniami dotyczącymi bliźniaków syjamskich. Medycy przeprowadzali liczne doświadczenia z udziałem bliźniaków (np. jednemu podawano co innego do jedzenia niż drugiemu, a potem badano urynę). Miejsca połączenia były wielokrotnie mierzone i nakłuwane, ale dopiero po śmierci sekcja wykazała, że bliźniacy mieli wspólną wątrobę. Nota bene można ją oglądać zanurzoną w formalinie na wystawie w Muzeum Müttera w Filadelfii. Po pierwszym zaś pokazie nastąpiły debaty dotyczące religii, duszy, indywidualności. Autor przybliża trasę odbytą przez braci oraz to, co musieli znosić podczas pokazów. Niektórzy ludzie posuwali się do zaczepiania i dotykania zrostu bliźniaków.

         Mimo, że to biografia braci, to autor pokazuje ich życie w kontekście panujących nastrojów politycznych, społecznych i obyczajowych oraz wydarzeń historycznych XIX wieku dotyczących w głównej mierze Stanów Zjednoczonych. Autor przybliża kalwińską mentalność Amerykanów, a jednocześnie przedstawia cieszące się popularnością pokazy wszelkich ludzkich anomalii. Charakteryzuje także istniejące od czasów kolonialnych prawo zabraniające małżeństw i stosunków płciowych między białymi a kolorowymi. Na pewno też bliźniacy zainspirowali metafizyków i medyków, frenologów, poetów, dramaturgów, powieściopisarzy i historyków.
Chang-Eng Bunker,/domena publiczna/

        Yunte Huang opiera się w swoich badaniach na zachowanych księgach finansowych należących do braci, relacjach lekarzy, wycinkach prasowych. Widoczny brak jest fragmentów korespondencji czy jakichkolwiek prywatnych zapisków. Być może bracia takowej w ogóle nie prowadzili. Prawdopodobnie też nie udzielali wywiadów. W związku z tym na podstawie książki uzyskujemy bardzo mało wglądu w osobowości bliźniaków, ich upodobania czy zainteresowania. Dowiadujemy się jednak, że pod koniec życia Chang był pijakiem, a Eng był abstynentem. Na początku mieszkali razem, z czasem nie dało się dalej tego kontynuować. Po wybudowaniu dwóch domów, które dzieliło 1,5 km, wprowadzili trzydniowy system, który był przestrzegany do końca ich życia.

       Autor wspomina wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi i zaćmienie Słońca, epidemie, bunty niewolników. Nawiązuje do takich osób jak: Bulwer Lytton, Flannery O'Connor, Tecumseh, Alexander Pope, King Rama II, Black Hawk, Mary Shelley, Victor Hugo, Nat Turner, Herman Melville, Mark Twain, Giambattista Vico, Andy Griffith i Gomer Pyle, a nawet Jane Austen. Mimo całej narracji i erudycji autora zarówno w sferze literackiej jak i historycznej, zastanawiająca jest jednak kwestia motywów, które kierowały życiem bliźniaków. Niegdyś sami pracowali jak niewolnicy, potem zatrudniali niewolników.

        Książka jest bardzo przejrzysta, a wiadomości klarownie ułożone. Wiele tu dygresji, a Chang i Eng umieszczeni zostają w sercu zmieniającej się matrycy kalejdoskopu historii. Przez strony przewijają się wydarzenia światowe w panoramicznej miniaturze. Atutem książki jest warstwa ilustracyjna. Bliźnięta pojawiają się w drzeworytach i litografiach z pierwszych dni ich występu oraz na fotografii Mathew Brady'ego. Bliźniaków łączyła mięsista membrana, ale i czuły gest przerzuconych obejmujących ramion. Do książki dodano mapy z najważniejszymi etapami na trasie występów Changa i Enga oraz między innymi przypisy i spis wybranej bibliografii.



Yunte Huang, Nierozłączni. Słynni syjamscy bracia i ich spotkanie z amerykańską historią, Wydawnictwo Poznańskie, wydanie 2019, tytuł oryg.: Inseparable. The Original Siamese Twins and Their Rendezvous with American History(2018), przekład: Maciej Miłkowski, oprawa twarda, stron 430.

Niedziela z obrazem.

$
0
0

Krzyż w zadymce, 1907 r.
Józef Chełmoński (1849-1914)
olej na płótnie, 137 x 106 cm
wł. Muzeum Narodowe w Warszawie

Obraz z późnego okresu twórczości Chełmońskiego, w którym zarówno temat- przydrożny krzyż opierający się śnieżnej zamieci i dwa polatujące nad nim ptaki, jak i sposób przedstawienia, w fioletowo- białej tonacji - tworzą nastrój głębokiej refleksji nad przemijalnością ludzkiego życia i rolą jaką odgrywa w nim wiara, a także ukazują potęgę natury. [Monika Ochnio]  


Jako pamięciowy model, przy malowaniu obrazu, posłużył artyście krucyfiks z kościółka w Boczkach koło Łowicza.

I.M. Darkss, Gwiazdy nadziei.

$
0
0


          Amara wraca do rodzinnej miejscowości po ukończeniu szkoły z internatem. Wraca też do domu i rodziny, bogatej, dobrze sytuowanej, w której brak jest jednak ciepła i wsparcia. Młoda dziewczyna słusznie sądzi, że nie należy do świata rodziców i swojej siostry Emily. Bliższy jest jej kontakt z bratem Aleksem, który spotkał się z ostracyzmem ze strony rodziców. Amara marzy o studiach na jednej z akademii sztuk pięknych i o kontynuowaniu pasji.
   
        Od ponad roku Amara jest beznadziejnie zakochana w chłopaku swojej siostry, a jednocześnie przyjacielu swojego brata. Jaks Traviss jest właścicielem salonu tatuaży. Jego ciało pokrywają artystyczne rysunki zaprojektowane przez niego samego. Jest przystojny, ale utrzymuje dystans w kontaktach, a jego wnętrze skrywa mrok. Mimo to coś przyciąga Jaksa i Amarę do siebie, a wzrastające napięcie między nimi jest nawet wyczuwalne dla otoczenia. Mężczyzna okazuje się ciepłym, opiekuńczym przyjacielem i towarzyszem. Amara pragnie jednak więcej niż oferuje jej to Jaks. Aleks zna przeszłość Jaksa i pragnie uchronić siostrę przed cierpieniem. Kiedy jednak dziewczyna w końcu zacznie decydować za siebie, jak nie teraz?


       Historię poznajemy z perspektywy Amary, dziewczyny zagubionej, która nie ma poczucia własnej wartości, której brak pewności siebie, która na swoich barkach dźwiga ciężar. Jej myśli, analizy i refleksje pokazują, jak jest wrażliwą osobą. zauważalna jest jej płaczliwość, tkliwość, onieśmielenie, niepokój i niestabilność. Jestem pewna, że będzie to dość niezrozumiałe dla czytelnika, który nastawił się na powieść, lekką, łatwą, przyjemną i ogarniętą namiętnością. Jaks także ciągle użala się nad swoim życiem. Kolejne wydarzenia i retrospekcje z przeszłości tylko pozornie nie mają jednak ze sobą nic wspólnego. Wszystkie drogi prowadzą do jednego punktu. Autorka podkreśla, że nie ma przypadków, nic nie dzieje się bez przyczyny, problemy zawsze muszą być rozwiązane prędzej czy później, bo istnieje przeznaczenie. 

        To dobra powieść, która została oparta na emocjach i która wywołuje poruszenie. Niektóre elementy zawarte w epilogu mogłyby być rozwinięte i uzyskać zakończenie w tekście właściwym. To książka z rodzaju tych, których treść pochłaniasz, dawkujesz, dzielisz na czworo, która wciąga czytelnika w głąb, a potem pozostawia otumanionego i wyczerpanego. Piękna, romantyczna, pełna tajemnic, w której dosłownie każda strona nasycona jest ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Niebanalna refleksyjna fabuła jest dokładnie przemyślana i zaplanowana, a następnie z wdziękiem ubrana w słowa. W dodatku historia przekazana została czytelnikowi dobrym stylem. Jest niewysłowiona głębia, niedopowiedzenia, ale też bardzo mądre słowa, które stają się przyczyną pobudzenia do refleksji. Jednocześnie zauważyć można, że autorka nie wystawia ostatecznej oceny postępowania bohaterów, którą otwarcie pozostawia czytelnikowi. 



I.M. Darness, Gwiazdy nadziei, wydawnictwo Zysk i S-ka, wydanie 2019, okładka miękka ze skrzydełkami, stron 464.

Małgorzata Garkowska, Życie w spadku. // PATRONAT MEDIALNY.

Małgorzata Garkowska, Życie w spadku.// PATRONAT MEDIALNY

$
0
0

          Damian i Mark Sorensenowie to od lat skłóceni bracia, bliźniacy jednojajowi. Oprócz wyglądu nie mają właściwie ze sobą nic wspólnego. Mark to dyrektor w banku, z kolei Damian ma związek z branżą komputerową (powiedzmy) i to typ wolnego ptaka. Innymi słowy Mark to pan w garniturze, zawsze zadbany, dobrze ostrzyżony i wymuskany; a Damian woli bluzy, bojówki i wygodne buty oraz nosi przydługie włosy. Po wydarzeniach, jakie miały miejsce kilka lat temu, Damian zawiódł się nie tylko na bracie, ale przede wszystkim na ojcu. Postanowił zerwać z rodziną, zacierając za sobą nawet osobową identyfikację w urzędach. Od lat nie utrzymywał też z bratem żadnego kontaktu. Planował jednak kiedyś powrót i przede wszystkim skuteczną zemstę na wyrządzone krzywdy. Obserwował z daleka życie brata, dokonywał analiz i planował. 
 
        Mark to mężczyzna, dla którego najważniejsza jest praca. Jest ambitny i pragnie osiągnąć najwyższe cele zawodowe nawet kosztem innych ludzi. Zaniedbuje jednak żonę, z którą przestaje mieć wspólne tematy. Bliskość i nic porozumienia w małżeństwie zanikły. Klara nie informuje nawet męża, że spodziewa się dziecka. Czeka na dobry moment, wspólnie spędzony czas, rozmowę.
          W tym samym czasie do miasta postanowił wrócić Damian. Planował odkupić rodzinny dom i przede wszystkim od kilku miesięcy korzystając z mediów społecznościowych celowo zaczął prowokować brata. W sferze publicznej negował w świetle kamer jego nieposzlakowaną opinię względem partnerów biznesowych. Mark przestaje być czujnym i daje się wciągnąć w grę. Jej koniec nie jest jednak dla Damiana taki, jak go sobie zaplanował. Wszystko jest nie tak, jak powinno być. Mimo to, Damian nie boi się zaryzykować, pogrąża się, gubi w swoich uczuciach, oszukuje, dryfuje na kłamstwach. Klara jest ufna, nic nie podejrzewa i w końcu szczęśliwa. Czy, aby na pewno?

       Dwóch braci i dwie odmienne osobowości. Jedna kobieta, która tęskni za mężowską bliskością i miłością. Zadawnione waśnie i pragnienie zemsty. Zastanawiające jak w obliczu śmierci życie może ulec zmianie. Czy można przejąć życie drugiego człowieka? Wyrzuty sumienia nie pozwalają na spokojną egzystencję. Prędzej czy później piękny sen musi prysnąć. Prawda wyzwala, co jednak należy uczynić, aby w jej imię nie utracić prawdziwej miłości?
          Wspaniale opowiedziana historia, pełna emocji, wyrazistych postaci i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Pięknie napisana powieść, poruszająca serce, rzeczywista, ale też czarująca i zmysłowa. Niewątpliwie wzbudza refleksje nad elementami etycznymi i tym, gdzie mogą tak właściwie sięgać granice. Autorka udowadnia, że nie da się budować na kłamstwie. Wcześniej czy później pęka ogniwo, które decyduje o losie całości i jest przyczyną destrukcji misternego planu. Dajcie się ponieść porywającej, romantycznej i pełnej sekretów opowieści skonstruowanej przez Małgorzatę Garkowską.


Małgorzata Garkowska, Życie w spadku, wydawnictwo Zysk i S-ka, wydanie 2019, okładka miękka ze skrzydełkami, stron 340. PREMIERA 23 KWIETNIA 2019


Viewing all 1263 articles
Browse latest View live