Taniec zmysłów to czarty tom z cyklu Stare panny Swanlea i moim zdaniem najlepszy (nie czytałam jeszcze ostatniego, ale to już niebawem). Tym razem poznajemy perypetie Morgana Blakely’ego brata bliźniaka Sebastiana, barona Templemore. W trzecim tomie w wyniku zakładu wygranego przez Juliet, Morgan obiecuje, że przez najbliższy rok pozostanie w Anglii i nie wplącze się w żadną niebezpieczną przygodę. Nie chcąc martwić najbliższych sobie osób, Morgan po raz kolejny zgadza się jednak na uczestniczenie w śledztwie, mającym za zadanie wytropienie znanego kryminalisty Londynu - Spectera. Wspierany przez lorda Ravenswooda i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych młody mężczyzna zaczyna odgrywać rolę pasera – kapitana Morgana Pryce’a, który prowadzi sklep w Spitafields w Londynie. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że w sąsiedztwie tego sklepu znajdował się Dom Poprawczy dla Kieszonkowców prowadzony przez dwudziestoośmioletnią lady Clarę Stanbourne. Dzieci z tego domu, tak jak Johnny, chętnie kradliby rzeczy, aby potem je sprzedawały w sklepie Morgana. Clara nie miała zamiaru jednak pozwolić, aby jej wychowankowie ponownie zeszli z prawej drogi życia. W dodatku w Domu istnieją zasady, które zarówno ona jak i jego mieszkańcy, powinni przestrzegać. W obronie dzieci kobieta wkracza, więc z Morganem na wojenną ścieżkę, a nawet zawiadamia policję i usilnie zabiega o pozyskanie informacji u dziwnie unikającego ją lorda Ravenswooda.
Morgan zafascynowany jest Clarą. Jego uczucia wobec niej kolidują jednak z osobistymi planami. Pragnie chronić przed nią swoje sekrety i wypełnić powierzoną mu misję. Mieszkanie w biednej dzielnicy przypomina mu o jego dzieciństwie i życiu z matką w Genewie. Nie chce dłużej przebywać w Londynie, pragnie jak najszybciej z niego uciec i zostać kapitanem obiecanego mu przez Ravenswooda statku. Woli pozorną wolność i przygodę od pracy na zaproponowanym mu ministerialnym stanowisku. A mimo wszystko stara się zachowywać jak dżentelmen, czuwać nad bezpieczeństwem Clary i jej podopiecznych.
Dziewczyna jest pewna siebie, uparta, dąży do celu, troskliwie dba o byłych kieszonkowców, a towarzysko udziela się tylko po to, aby uzyskać charytatywnego wsparcia. Nie oznacza to, że nie ma adoratora. Ciotka Verity chciałaby, aby lady Clara przyjęła awanse wdowca z pięciorgiem dzieci. Ta jednak właśnie odziedziczywszy pewną pokaźną kwotę po wuju z Ameryki, nie ma nawet zamiaru powiększać wielkości swego posagu czy zaopatrzyć się w odpowiednią garderobę. Woli pieniądze przeznaczyć przede wszystkim na działalność Domu.
Czytelnik znajdzie w powieści Sabriny Jeffries humor, romantyzm, euforię, kryminał, przygodę i problemy społeczne. Moim zdaniem dobrze też, że istnieją postacie epizodyczne i wątki poboczne jak historia Lucy i jej rodzeństwa. Pojawia się również znana z poprzedniej części para, obecnie szczęśliwe małżeństwo - Juliet i Sebastian. Wartka akcja i dość niebanalna historia z tłem społecznym sprawia, że powieść dobrze się czyta.
Sabrina Jeffries, Taniec zmysłów, wydawnictwo BIS, wydanie 2010, tytuł oryginalny: Dance of seduction, przełożyła Elżbieta Zawadowska - Kittel, cykl: Stare panny Swanlea, TOM 4, okładka miękka, stron 388.
Cykl "Stare panny Swanlea"
- Stare panny ze Swan Park
Lady Rosalind Laverick + Griff Knighton - Występna miłość
Lady Helena Laverick + Daniel Brennan - Spóźnione zaślubiny
Juliet Loverick + Sebastian Pryce - Taniec zmysłów
Lady Clara Stanbourne + Morgan Pryce - Żona z Ameryki