W domu umierającego profesora Morriego Schwartza, co tydzień, we wtorki po śniadaniu pojawiał się tylko jeden gość, były student, teraz już dorosły - Mitch Abolm. Rozmawiano o sensie życia, a punktem wyjścia było doświadczenie. Omawiano tematy skupione wokół miłości, pracy, rodzinie, przebaczania, przede wszystkim śmierci. Trwało to do śmierci nieuleczalnie chorego profesora i stanowiło prawdziwą lekcję życia dla autora książki.
Morriego Schwartza poznajemy dzięki opowieściom Alboma, który po szesnastu latach i nadanym programie telewizyjnym, postanawia go odszukać. Profesor to człowiek ciepły, wrażliwy, niegdyś uwielbiający tańczyć. Zwraca uwagę na chwilę zdiagnozowania choroby i podjęcie ostatnich wykładów prowadzonych od dwudziestu lat z psychologii społecznej. Profesor postanowił najlepiej wykorzystać pozostały mu czas i przeżyć go z godnością, humorem, odwagą i opanowaniem.Śmierci nie należy się wstydzić. Znaleźć w niej można mnóstwo refleksji i bardzo ważnych informacji. Wskutek śmierci bliskich okazuje się, że czas ma wartość.
Autor wykorzystuje w powieści elementy retrospekcji. Wraca do okresu studiów i wydarzeń z życia profesora z przeszłości. Dzięki rozmowom z profesorem na nowo dostrzega wartości i dobrodziejstwa życia. Świadomy jest swoich popełnionych błędów. Właściwie – uczy się na nowo żyć, dawać miłość i umieć dopuścić ją do siebie, starać się być na każdym kroku człowiekiem,
Wtorki z Morriem to wartościowa książka, która pomoże czytelnikowi otworzyć się na inne, często zresztą w życiu zapomniane, perspektywy i nowe uczucia.
„Ucząc się, jak umrzeć, uczymy się jak żyć”.
Mitch Albom, Wtorki z Morriem, wydawnictwo Zysk i S-ka, wydanie 2022, tytuł oryg.: Tuesdays With Morrie, przekład Piotr Szymor, oprawa twarda, stron 232.